Strefa wiedzy

Prawo Podatkowe

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Opodatkowanie „donejtów” w świetle najnowszych interpretacji

Czy wpłaty od widzów na Twitchu, YouTube, TikToku czy innych platformach można traktować jako darowiznę? Fiskus ma na ten temat jednoznaczne stanowisko – donejty to przychód, który trzeba rozliczyć. W 2024 roku Krajowa Informacja Skarbowa wydała kilka interpretacji, które rozwiewają wątpliwości i jasno określają, jak streamerzy powinni traktować otrzymywane wpłaty. Czy to koniec podatkowego „dzikiego zachodu” w świecie influencerów?

Michał Jarecki

Ulga na żołnierza 2025 – wsparcie dla firm czy symboliczny gest?

Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) oraz Aktywnej Rezerwy (AR) mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej. Ma ona zachęcić pracodawców do zatrudniania osób łączących życie zawodowe ze służbą wojskową. Czy to rzeczywista pomoc dla biznesu, czy jedynie symboliczny gest? Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.

Szymon Seweryn

Czas na przygotowanie księgowości do JPK_CIT powoli się kończy

Wraz z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych (JPK_CIT), przedsiębiorstwa muszą dostosować swoje systemy księgowe do nowych wymogów raportowania. Po implementacji JPK_VAT, JPK_CIT stanowi kolejny krok w kierunku cyfryzacji i uszczelnienia systemu podatkowego. W połączeniu z planowanym Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF), te narzędzia mają na celu zwiększenie kontroli nad rozliczeniami podatników. 

Patrycja Pirogowicz

Wydłużenie terminu na złożenie deklaracji w podatku od nieruchomości

Szeroko komentowane w prasie branżowej zmiany w podatku od nieruchomości obowiązują już od trzech tygodni. Dla przypomnienia – istotą nowelizacji było uporządkowanie kluczowych dla podatku definicji przedmiotu opodatkowania – a więc określenie czym jest budynek, budowla, etc. Przyczyną zmian był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 48/15, stwierdzający, że tak istotne elementy prawa podatkowego muszą wynikać wprost z ustawy podatkowej (a odesłanie do – w tym wypadku – prawa budowlanego nie jest wystarczające). 

Michał Jarecki

Kasowa metoda PIT – nowe zasady rozliczania podatku w 2025 roku

Nowy rok przyniósł podatnikom PIT możliwość rozliczania tego podatku w oparciu o zasadę kasową. Co to oznacza i czy warto wybrać to rozwiązanie?

Szymon Seweryn

Nieoprocentowana pożyczka dla spółki w estońskim CIT – ukryte zyski czy może przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT) to kusząca alternatywa dla przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe. Spółki objęte estońskim CIT-em co do zasady płacą podatek dopiero w momencie dystrybucji zysków. Jednakże, ustawodawca zastawił na podatników pewną pułapkę – ukryte zyski. W niniejszym artykule skupiam się wyłącznie na zagadnieniu nieoprocentowanych pożyczek.

Krzysztof Pałka

Estoński CIT a startupy technologiczne – niewykorzystany potencjał?

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, od momentu wprowadzenia w polskim systemie podatkowym budzi zainteresowanie przedsiębiorców, zwłaszcza tych reinwestujących zyski w rozwój firmy. Choć jest to rozwiązanie promujące inwestycje i uproszczenie rozliczeń podatkowych, niewiele mówi się o jego potencjalnym zastosowaniu w przypadku startupów technologicznych. Firmy te, będące motorem innowacji, często stoją przed wyzwaniami, które obecny kształt estońskiego CIT może jedynie częściowo rozwiązać. Czy startupy mogą czerpać z niego korzyści, czy system wymaga zmian, by sprostać ich specyfice?

Aleksandra Górdziel

Kto się boi spółki komandytowej?

Po spektakularnych zmianach w 2021 r., atmosfera prawno-polityczna względem spółki komandytowej ulega znacznemu pogorszeniu. Niezwykle kiedyś popularna forma prawna, zwykle występująca w połączniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza, została prawie skazana na zapomnienie. Bezpośrednią przyczyną zrzucenia spółki komandytowej z piedestału były zmiany w jej opodatkowaniu. Śmiem jednak zaryzykować tezę, że lata 2023/2024 to faktyczny renesans tej formy prawnej.

Piotr Śmigielski