Strefa wiedzy

Prawo Podatkowe

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Donejt to darowizna?

Popularne donejty – czyli dobrowolne wpłaty dokonywane przez widzów najczęściej dla twórców na platformach streamingowych – na kanwie interpretacji podatkowych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stały się kolejną częścią składową, jakże przejrzystego prawa podatkowego.

Krzysztof Pałka

Fundacje – nie tylko te rodzinne z korzystnym opodatkowaniem

Oprócz – stosunkowo młodego w porządku prawnym – rozwiązania, jakim jest fundacja rodzinna, w obrocie gospodarczym od wielu już lat funkcjonują fundacje zwykłe. Właśnie w obrocie gospodarczym – gdyż niejednokrotnie, prowadzą działalność między innymi gospodarczą.

Michał Jarecki

Czy sprzedaż skinów z gry może być opodatkowana?

Współczesne gry oferują możliwość zdobycia nie tylko wirtualnych pieniędzy czy przedmiotów, ale również możliwość zarobku prawdziwych pieniędzy. Handel przedmiotami pochodzącymi z gier ma już swoje lata – początki sięgają co najmniej czasów świetności takich gier jak Tibia czy OGame. Obecnie największą popularnością cieszy się CS:2 (poprzednio CS:GO), w którym najdroższe przedmioty zostały sprzedane za ponad 1 milion dolarów.

Krzysztof Pałka

Wydatki warte zachodu zwłaszcza w CIT estońskim

Ryczałt od dochodów spółek, tzw. CIT estoński, jest pobierany m.in. od wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Brak definicji legalnej czy też przykładowego katalogu wydatków powoduje wiele wątpliwości co do kwalifikacji wydatków ponoszonych przez spółkę. Tym samym rośnie liczba zapytań do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnych interpretacji w tej materii, jednakże stanowisko organów jest niejednokrotnie zaskakujące, niespójne i budzi wiele kontrowersji.

Marlena Rypel

Fundacja typu STAK – obca forma życia

Z perspektywy międzynarodowych grup kapitałowych (firm doradczych), najlepiej stosuje się rozwiązania sprawdzone i znane, nawet jeżeli partner transakcyjny nigdy o nich nie słyszał. Niemniej, stosowanie obcych instytucji prawnych nie może stać się nawykiem i zastąpić trzeźwej oceny sytuacja. Pomimo wiary w dobre intencje zagranicznego inwestora, należy mieć się na baczności, jak pokazuje jeden z ostatnich przykładów z naszej praktyki.

Piotr Śmigielski

Za błąd w CEIDG zapłaci podatnik

Tuż przed końcem sezonu na rozliczenie PIT za ubiegły rok, warto przypomnieć o pułapce, jaka została zastawiona na nowych przedsiębiorców. Jak informuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, część podatników padła ofiarą błędu technicznego, jaki miał wystąpić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Michał Jarecki

Czy każda pożyczka podlega PCC?

Na tak postawione pytanie odpowiedź wydaje się oczywista, ale czy na pewno? Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) podatkowi podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Jednak w art. 2 ustawy o PCC wskazano, że PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT).

SZiP

Koniec ulgi VAT na żywność. Co to oznacza dla podatników?

12 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów wydało komunikat w sprawie nieprzedłużania po 31 marca 2024 r. okresowego obniżenia stawki VAT (z 5% na 0%) na podstawowe produkty spożywcze. W praktyce oznacza to powrót do opodatkowania tych produktów stawką 5%, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 roku, po podwyżce z 3%.

Aleksandra Górdziel