Strefa wiedzy

Prawo Podatkowe

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Nieoprocentowana pożyczka dla spółki w estońskim CIT – ukryte zyski czy może przychód z nieodpłatnych świadczeń?

Ryczałt od dochodów spółek (estoński CIT) to kusząca alternatywa dla przedsiębiorców, którzy chcą zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe. Spółki objęte estońskim CIT-em co do zasady płacą podatek dopiero w momencie dystrybucji zysków. Jednakże, ustawodawca zastawił na podatników pewną pułapkę – ukryte zyski. W niniejszym artykule skupiam się wyłącznie na zagadnieniu nieoprocentowanych pożyczek.

Krzysztof Pałka

Estoński CIT a startupy technologiczne – niewykorzystany potencjał?

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek, od momentu wprowadzenia w polskim systemie podatkowym budzi zainteresowanie przedsiębiorców, zwłaszcza tych reinwestujących zyski w rozwój firmy. Choć jest to rozwiązanie promujące inwestycje i uproszczenie rozliczeń podatkowych, niewiele mówi się o jego potencjalnym zastosowaniu w przypadku startupów technologicznych. Firmy te, będące motorem innowacji, często stoją przed wyzwaniami, które obecny kształt estońskiego CIT może jedynie częściowo rozwiązać. Czy startupy mogą czerpać z niego korzyści, czy system wymaga zmian, by sprostać ich specyfice?

Aleksandra Górdziel

Kto się boi spółki komandytowej?

Po spektakularnych zmianach w 2021 r., atmosfera prawno-polityczna względem spółki komandytowej ulega znacznemu pogorszeniu. Niezwykle kiedyś popularna forma prawna, zwykle występująca w połączniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w roli komplementariusza, została prawie skazana na zapomnienie. Bezpośrednią przyczyną zrzucenia spółki komandytowej z piedestału były zmiany w jej opodatkowaniu. Śmiem jednak zaryzykować tezę, że lata 2023/2024 to faktyczny renesans tej formy prawnej.

Piotr Śmigielski

Kojarzysz EUDR? Nie? To będzie kosztowało.

Czy czternaście miesięcy to odpowiedni okres na wdrożenie przez przedsiębiorców procedur mającym zapewnić zgodność z zasadami rozporządzenia w sprawie wylesiania1 („EUDR”)? Odpowiedź brzmi, to zależy czy dany przedsiębiorca wie o istnieniu tego rozporządzenia. A wiedzieć warto, ponieważ za wprowadzanie do obrotu w UE towarów i produktów wbrew brzmieniu EUDR grożą surowe kary w postaci grzywien, czy konfiskaty takich towarów i produktów.

Michał Drozdyk

Październikowa Rewolucja: jak zwykły przelew bankowy może decydować o twojej formie opodatkowania?

Październik 2024 przyniósł przełom w polskim systemie podatkowym – fiskus uznał, że prawidłowo opisany przelew może wystarczyć, by potwierdzić wybór formy opodatkowania. Dzięki nowym interpretacjom Krajowej Informacji Skarbowej przedsiębiorcy, którzy odpowiednio opiszą wpłatę – np. „PIT-5L” dla podatku liniowego – mogą uniknąć formalnych oświadczeń i biurokratycznych komplikacji. To nowy sposób na uproszczenie procedur i większą przejrzystość rozliczeń, chociaż nie wszystkie urzędy mogą być jeszcze zaznajomione z nowymi wytycznymi. W razie trudności nasza kancelaria jest gotowa służyć pomocą.

Marlena Rypel

Spór o interpretację przepisów dotyczących ulgi na robotyzację

Trwa spór organów podatkowych i sądów administracyjnych o sposób ustalenia kwoty podlegającej odliczeniu w ramach ulgi na robotyzację – kto ma rację: organ podatkowy czy sąd? 

Patrycja Rasiewicz

Zmiany w podatku od nieruchomości – co przyniesie nowy projekt?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w dniu 3 września 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektowanych zmian w podatku od nieruchomości. Z pewnością nie będzie to jednak wersja ostateczna, ponieważ 22 września 2024 r. opublikowany został raport z konsultacji nowej wersji projektu wskazujący na konieczność dalszych zmian. Innymi słowy – znamy drugą wersję projektu, spodziewamy się trzeciej. Ale biorąc pod uwagę to, że nowe przepisy będą obowiązywać już od początku przyszłego roku należy już teraz pochylić się nad kierunkiem zmian.

Michał Jarecki

Ulga na robotyzację – preferencja podatkowa wspierająca rozwój nowoczesnych technologii w przedsiębiorstwach

Chcesz zwiększyć efektywność produkcji i obniżyć koszty operacyjne swojej firmy? Sprawdź, jak ulga na robotyzację, wprowadzona w ramach Polskiego Ładu, może wspomóc Twoje przedsiębiorstwo w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. 

Patrycja Rasiewicz