Strefa wiedzy

Prawo Podatkowe

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Podatek od pierścionka zaręczynowego?

Zaręczyny od bardzo dawna są ważną częścią związku i etapem poprzedzającym zawarcie małżeństwa. Chociaż w tym zakresie nic się nie zmieniło, to na przestrzeni lat regulacje prawne zaręczyn przeszły znacznym przemianom. Jeśli jednak chodzi o dokonywanie rozliczeń majątkowych pomiędzy partnerami w związkach nieformalnych, jak np. narzeczeństwo, to na obecny moment ustawodawca nie reguluje tej kwestii. Prezenty, takie jak omawiany pierścionek zaręczynowy, fiskus uznaje za przedmioty umowy darowizny. Wartym potwierdzenia jest fakt, iż obdarowani drogimi przedmiotami mogą być obciążeni obowiązkiem zapłaty podatku.

SZiP

Innowacyjny podatnik cz.5. Ulga na sponsoring

Związek dotychczasowych artykułów publikowanych w serii Innowacyjny podatnik z szeroko pojętą twórczością w działalności gospodarczej nie budzi  wątpliwości. Wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, robotyzacji…

Piotr Śmigielski

Innowacyjny podatnik cz.4. Zmiany w uldze B+R

Podatnicy, którzy ponoszą koszty działalności badawczo-rozwojowej (B+R), mają możliwość odliczenia od podstawy naliczenia podatków dochodowych tych kosztów w dodatkowej wysokości. Możliwość dodatkowego…

Piotr Śmigielski

Innowacyjny podatnik cz.3. Ulga prowzrostowa

Jak wskazywaliśmy w poprzednich artykułach z serii „Innowacyjny podatnik”, w ramach tzw. Polskiego Ładu wprowadzono szereg różnych preferencji dla podatników. Ulga na…

Piotr Śmigielski

Działa organów podatkowych, czyli procedury weryfikacji rozliczeń podatkowych

Podatki, czy też szerzej pojęte daniny publiczne, niczym mitologiczny Atlas, podtrzymujący sklepienie niebieskie, stanowią podstawę dochodów budżetu państwa oraz samorządów terytorialnych. Nie powinno dziwić więc, że organy podatkowe, których podstawową rolą jest zapewnienie skutecznego działania trybów machiny podatkowej, gromadzącej wpływy budżetowe, zostały wyposażone w narzędzia, do realizowania postawionych przed nimi celów.

SZiP

Innowacyjny podatnik cz.2. Ulga na prototyp

Większość podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową musi zweryfikować finalnie przyjęte założenia i zmierzyć się z rzeczywistością, czyli wyprodukować i ocenić prototyp nowego produktu.

Wykonanie fizycznej sztuki nowego lub znacznie ulepszonego produktu jest procesem kosztownym i obarczonym sporym ryzykiem. Wiele z wykonanych prób, jak na przykład nowych odlewów turbin wiatrowych lub sekcji obudów górniczych może zakończyć się niepowodzeniem. Część z wad może być dostrzegalna gołym okiem, ale wiele z nich zostanie wykrytych dopiero w procesie drobiazgowych testów. W wariancie pesymistycznym, przeprowadzone prace rozwojowe zakończą się porażką i dla uniknięcia dalszych kosztów konieczne będzie ich przerwanie.

Piotr Śmigielski

Innowacyjny podatnik cz.1. Ulga na robotyzację

W 2022 roku ustawodawca nie zwalnia tempa zmian w prawie podatkowym i nie daje podatnikom czasu na głębszą refleksję w zakresie rozwiązań wprowadzonych z początkiem bieżącego roku. Jedną ze zmian wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2022 r. jest pakiet ulg podatkowych, które dodano do ustaw regulujących podatki dochodowe. Wprowadzono równocześnie rozwiązania takie jak: ulga na prototyp, ulga na robotyzację czy ulga na ekspansję, które nie miały praktycznie żadnych wcześniejszych odpowiedników.

Piotr Śmigielski

Nowe zasady opodatkowania najmu prywatnego

Rynek najmu lokali zaczyna się podnosić po pandemicznej zapaści. Rok 2020, jak wiemy przyniósł spore zawirowania w tym zakresie. Jednakże to nie koniec zmian. Ustawodawca zamierza bowiem ograniczyć dochodowość tego rodzaju inwestycji. Może dojść do tego wskutek zmian przepisów podatkowych, planowanych w ramach Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku.

Magdalena Hajduk