Strefa wiedzy

Prawo Budowlane

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Zmiany w Prawie budowlanym. Budowa domów już bez pozwolenia?

W ostatnim czasie na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt kolejnej nowelizacji Prawa budowlanego. Obecnie podlega on opiniowaniu.  Jak wskazują autorzy projektu, zmiany wynikają z potrzeby dalszego upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego. Ponadto nowe przepisy mają umożliwić dalszy etap cyfryzacji procesu inwestycyjnego.

Magdalena Hajduk

Nowa forma opłaty planistycznej – projekt zmian w planowaniu przestrzennym

W ostatnim czasie pojawiła się informacja o projektowanych zmianach w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zapowiedź może okazać się istotna dla…

Magdalena Hajduk

Nowa ustawa deweloperska cz.3 Umowa rezerwacyjna

Nowa ustawa deweloperska, poza Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym wprowadziła w życie przepisy odnoszące się również do często stosowanych przed nabyciem nieruchomości umów rezerwacyjnych….

Magdalena Hajduk

Nowa ustawa deweloperska cz.2 – Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG)

Nowa ustawa deweloperska wprowadza nową instytucję, jaką jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. To nowy instrument, który ma zapewnić większą ochronę nabywców. Jednocześnie zwiększy…

Magdalena Hajduk

Nowa ustawa deweloperska cz.1

Ustawa z dnia 20 maja 2021 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tak zwana nowa ustawa deweloperska weszła w życie z początkiem wakacji – 1 lipca 2022 r. Była to długo zapowiadana nowelizacja.

Magdalena Hajduk

Co dalej z budową elektrowni wiatrowych w Polsce ?

Budowa elektrowni wiatrowych w Polsce odbywa się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Akt ten wszedł w życie 16 lipca 2016 r. i pomimo, że budowę elektrowni wiatrowych dopuszczało polskie prawo, to jednak doszło do poważnego zahamowania rozwoju tego rodzaju odnawialnych źródeł energii.

Magdalena Hajduk

Zintegrowany Plan Inwestycyjny – Projekt nowelizacji specustawy mieszkaniowej

Obok projektowanych obecnie zmian w planowaniu przestrzennym, trwają także prekonsultacje społeczne obejmujące zmiany w specustawie mieszkaniowej, czyli ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Magdalena Hajduk

Zmiany w planowaniu przestrzennym – prekonsultacje nowego projektu ustawy

W dniu 31 grudnia 2021 r. na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiła się informacja o rozpoczynających się prekonsultacjach społecznych zapowiadanej od dawna reformy systemu planowania przestrzennego. Udostępniono również projekt nowego aktu prawnego. Główną intencją autorów projektu nowelizacji było ułatwienie procedur i optymalizacja obowiązujących przepisów dotyczących planowania przestrzennego.

Magdalena Hajduk