Strefa wiedzy

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Zintegrowany Plan Inwestycyjny – Projekt nowelizacji specustawy mieszkaniowej

Obok projektowanych obecnie zmian w planowaniu przestrzennym, trwają także prekonsultacje społeczne obejmujące zmiany w specustawie mieszkaniowej, czyli ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Magdalena Hajduk

Kredyty frankowe-Ugoda czy proces ?

Kredyty frankowe już od kilku lat spędzają sen z powiek wielu kredytobiorcom. Przedstawiany jako tańszy i łatwiej dostępny kredyt, szybko okazał się być pokrętnym produktem, co spowodowało masowe pozywanie banków przez tzw. frankowiczów. Obecnie sądy coraz częściej przyznają rację kredytobiorcom. Z jednej strony coraz głośniej mówi się o wygranych procesach, jednak z drugiej strony banki zaczęły wychodzić z propozycjami ugód i obietnicami wyeliminowania ryzyka kursowego w zamian za zrzeczenie się dochodzenia wszelkich roszczeń. W związku z tym wielu kredytobiorców stanęło przed trudnym wyborem –  ugoda czy proces?

Karina Dorobisz

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce

4 stycznia 2022 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Zmiany dotyczą przede wszystkim przyspieszenia i uproszczenia procedur zatrudnianych w Polsce cudzoziemców. Poniżej prezentujemy streszczenie jedynie najważniejszych z nich.

Agata Majewska

Zmiany w planowaniu przestrzennym – prekonsultacje nowego projektu ustawy

W dniu 31 grudnia 2021 r. na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiła się informacja o rozpoczynających się prekonsultacjach społecznych zapowiadanej od dawna reformy systemu planowania przestrzennego. Udostępniono również projekt nowego aktu prawnego. Główną intencją autorów projektu nowelizacji było ułatwienie procedur i optymalizacja obowiązujących przepisów dotyczących planowania przestrzennego.

Magdalena Hajduk

Zapowiedź nowych przepisów ograniczających nieuczciwe praktyki pokazów handlowych

W trakcie pokazów handlowych, w ramach których konsumentom prezentowane są różne towary, w tym produkty medyczne, dochodzi często do naruszenia przepisów prawa mających chronić konsumentów.
Scenariusz zawsze prezentuje się podobnie. Osoby uczestniczące w takich spotkaniach, celowo wprowadzane są w błąd, a po zakończeniu pokazu uświadamiają sobie, jakie zobowiązanie finansowe na nich ciążą wskutek nieprzemyślanej decyzji, podjętej za namową przedstawiciela sprzedawcy. 
Rządzący podjęli więc decyzję o wprowadzeniu mechanizmów prawnych utrudniających sprzedaż w trakcie pokazów handlowych i zwiększających ochronę konsumentów.

Magdalena Hajduk

Alkohol na firmowej Wigilii – co na to prawo pracy?

Firmowe spotkania świąteczne to bardzo popularna forma spotkań pracowników. Organizowane są w restauracjach po godzinach pracy lub w firmie w czasie godzin pracy. Nierzadko towarzyszy im bożonarodzeniowe menu, w tym alkohol. Wątpliwości wielu pracodawców budzi jednak, czy w świetle obowiązującego prawa i zasad BHP na tego typu wydarzeniach w miejscu pracy, wyjątkowo dozwolone jest spożywanie jakiegokolwiek alkoholu.

Agata Majewska

Zmiany w ograniczeniach od 15 grudnia – co się zmienia od dzisiaj?

Zapowiadane przez Ministra Zdrowia zeszłotygodniowe restrykcje znalazły odzwierciedlenie w opublikowanym w dniu 14 grudnia 2021 r. Rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 6 maja 2021 r. Co zmienia się od środy 15 grudnia?

Bernadeta Czerwik

Weryfikacja szczepień pracowników – znamy założenia projektu ustawy

Przepisy określające uprawnienia pracodawcy związane z weryfikacją zaszczepienia pracowników po miesiącach oczekiwań ze strony przedsiębiorców weszły w proces legislacji. Poniżej przedstawiamy najważniej założenia regulacji przewidującej nowe narzędzia dla pracodawców.

Agata Majewska