Strefa wiedzy

Prawo Cywilne

Wiedza, którą dzielą się nasi eksperci
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia i komentarze

Sankcja kredytu darmowego

Sankcja kredytu darmowego to narzędzie ochrony konsumenta, które pozwala spłacić tylko pożyczony kapitał – bez odsetek, prowizji, opłat przygotowawczych i innych kosztów. TSUE w wyroku z dnia 13 lutego 2025 r. potwierdził, że rozwiązanie przewidziane w art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim jest zgodne z prawem unijnym, co oznacza, że konsumenci mogą skorzystać z tej sankcji w przypadku błędów w umowach.

Karina Dorobisz

Nowa „ustawa frankowa” – co zmienia dla kredytobiorców?

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji przepisów, który ma szansę zrewolucjonizować sposób prowadzenia spraw frankowych przed sądami. Nowa „ustawa frankowa” ma na celu uproszczenie i przyspieszenie postępowań sądowych dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego.

Karina Dorobisz

Rewolucyjna uchwała Sądu Najwyższego upraszczająca prawną tranzycję osób transpłciowych

Dzień 4 marca 2024 r. zapisze się jako przełomowy dzień dla osób w procesie tranzycji oraz praw człowieka – pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 6/24), która zmienia sytuację procesową osób transpłciowych, które chcą dokonać korekty swojej płci metrykalnej.

Paulina Bujas

Monitoring nieruchomości – aspekty prawne

Instalacja urządzeń umożliwiających monitoring nieruchomości, również prywatnych, zyskuje na popularności. Przepisy prawa nie regulują wprost zagadnień związanych z utrwalaniem obrazu budynków i jej okolicy, jednak z całą pewnością nie można twierdzić, iż zagadnienie to pozostaje poza kontrolą ustawodawcy.

Magdalena Hajduk

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego – najważniejsze zmiany

Sejm 9 marca 2023 r. uchwalił przygotowany przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która po podpisie Prezydenta ogłoszona została 31 marca 2023 r. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, ustawa ma na celu przede wszystkim usprawnienie prowadzenia postępowań w sądach cywilnych. Większość przepisów wejdzie w życie już w ciągu 3 miesięcy od ogłoszenia ustawy, a zatem czas na przystosowanie się do nowej regulacji nie jest długi.

Anna Januszyk

Kaucja gwarancyjna, a kwota zatrzymana

Kaucja gwarancyjna i kwota zatrzymana, to zabezpieczenia, które mogą zawrzeć strony umowy o roboty budowlane w celu należytego ich wykonania. Instytucje te jednak często są ze sobą mylone, mimo, że ich funkcje są zgoła odmienne i różnice między nimi mają istotne znaczenie dla solidarnej odpowiedzialności inwestora i generalnego wykonawcy wobec podwykonawcy.

Magdalena Hajduk

Umowa o dożywocie tylko wśród członków rodziny?

Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie projekt nowelizacji przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy o dożywocie. Zgodnie z propozycją zmian, ograniczony ma zostać krąg osób, które będą mogły zostać stronami umowy o dożywocie. 

Magdalena Hajduk

Nowa ustawa antylichwiarska

6 października 2022 r. Sejm przyjął ustawę antylichwiarską, czyli ustawę o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Obecnie poprawki do projektu zgłosił Senat. Nowy akt prawny ma być rewolucją w branży pożyczkowej. Głównym celem ustawodawcy jest między innymi wprowadzenie limitu kosztów pozaodsetkowych dla udzielanych pożyczek oraz objęcie kontrolą działalności instytucji pożyczkowych. Ma to nastąpić poprzez szereg działań, zarówno na gruncie prawa karnego, jak i poprzez ingerencję ustawodawcy w stosunki cywilnoprawne.

Magdalena Hajduk