Strefa wiedzy

Inne Gałęzie Prawa

Wiedza, którą nasi eksperci dzielą się z Państwem
Bieżące zmiany w prawie, najważniejsze zagadnienia, komentarze i doradztwo

Nowe rozporządzenie w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych

W dniu 21 września 2022 r. weszło wżycie nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. 2022 r. poz. 1518). Nowy akt prawny zastąpił obowiązujące od ponad 20 lat przepisy techniczno-budowlane.

Magdalena Hajduk

Spalanie odpadów w celach grzewczych. Jaka grozi kara?

Od kilku miesięcy media regularnie bombardują nas komunikatami o wzroście kosztów ogrzewania. Problem dotyczyć ma zarówno podwyżki cen jednostkowych poszczególnych źródeł ciepła – w szczególności węgla, ale też prądu czy gazu, jak i cen ciepła systemowego tzw. „miejskiego”. Słyszymy o nieuniknionym podniesieniu opłat lokatorskich, w tym czynszów i zaliczek na media z jakimi muszą liczyć się mieszkańcy bloków. Jakby tego było mało, zapowiadany jest kryzys ilościowy –  tegorocznej zimy niektórych źródeł ciepła zwyczajnie może zabraknąć. Zewsząd jesteśmy więc zachęcani do oszczędzania energii m.in. poprzez obniżanie temperatur w pomieszczeniach.

Izabela Nowak

Wakacje kredytowe już od lipca

Zapowiadany przez Premiera w ostatnim czasie plan pomocy kredytobiorcom trafił do Sejmu. Rządowy projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przewiduje m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytobiorców, wprowadzenie zamiennika wskaźnika WIBOR i zwiększenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ustawa ma pomóc osobom najmocniej dotkniętym wzrastającymi stopami procentowymi i spłacającym kredyt udzielony w walucie złoty polski.  

Karina Dorobisz

Mieszkanie bez wkładu – rządowa pomoc kontra rynkowa rzeczywistość

Obecne wahania i nieustanny wzrost cen na rynku nieruchomości oraz obawy potencjalnych kupców o możliwość finansowania wysokich wkładów własnych na zaciągane kredyty, coraz częściej doprowadzają do decyzji o rezygnacji z posiadania własnego mieszkania lub domu. Rząd wychodząc naprzeciw społecznym obawom, postanowił część środków budżetu państwa przekazać na program, którego głównym założeniem jest wsparcie osób posiadających środki na spłatę kredytu i wykazujących zdolność kredytową, jednak niebędących w stanie zgromadzić odpowiednio dużego kapitału na zaciągnięcie kredytu w banku.

Anna Januszyk

Pomoc dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej

Wzrost inflacji i stóp procentowych spowodował pogorszenie sytuacji finansowej wielu kredytobiorców, a tym samym trudności ze spłatą rat kredytu hipotecznego. 8 kwietnia 2022 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. To jednak nie wszystko jeśli chodzi o pomoc dla kredytobiorców – 25 kwietnia 2022 r. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział 4-punktowy plan pomocy, a w nim m.in. „wakacje kredytowe” i dopłaty do kredytów.

Karina Dorobisz

Projekt nowej ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora

Trwają prace nad nową ustawą regulującą sposób prowadzenia działalności przez firmy windykacyjne. Najważniejsze zmiany to obowiązek uzyskania zgody na prowadzenie działalności windykacyjnej, konieczność posiadania licencji oraz nowe zasady kontaktu z dłużnikami.

Magdalena Hajduk

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy – podpisana

12 marca 2022 r. Prezydent RP podpisał wyczekiwaną od początku ataku na Ukrainę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przewiduje ona szereg uprawnień i ułatwień dotyczących legalizacji pobytu, zatrudnienia oraz korzystania z usług publicznych dla osób przybywających do Polski, poszukujących tu ochrony. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania wynikające z jej przepisów.

Agata Majewska

Zmiany w ograniczeniach od 15 grudnia – co się zmienia od dzisiaj?

Zapowiadane przez Ministra Zdrowia zeszłotygodniowe restrykcje znalazły odzwierciedlenie w opublikowanym w dniu 14 grudnia 2021 r. Rozporządzeniu Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 6 maja 2021 r. Co zmienia się od środy 15 grudnia?

Bernadeta Czerwik