Po zamknięciu w dniu 6 listopada galerii handlowych i sklepów meblowych, nowe Rozporządzenie z 26 listopada 2020 r. zezwoliło na ich otwarcie z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Jakie jeszcze zmiany obowiązują od soboty 28 listopada?
Nadal obwiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. W dalszym ciągu zakazuje się organizacji imprez, wesel czy konsolacji.
Dozwolone są tzw. spotkania rodzinne do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu organizatora. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Zakaz obowiązuje do dnia 27 grudnia. Objemie więc swym zasięgiem m.in. kolacje wigilijne.
W dalszym ciągu dozwolone są spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe.
Co najmniej do dnia 27 grudnia 2020 r. branża gastronomiczna będzie funkcjonowała na dotychczasowych zasadach, gdzie dozwolone jest jedynie serwowanie posiłków na wynos albo w dowozie.
Nowością natomiast jest zezwolenie na funkcjonowanie popularnych stołówek w szkołach w formie stacjonarnej! Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie działalności gastronomicznej na terenie szkół i placówek oświatowych jest dopuszczalne pod warunkiem, że klienci będą zajmowali co drugi stolik i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.
Z rozporządzenia zniknął zakaz prowadzenia działalności przez tzw. galerie handlowe czy wielkopowierzchniowe sklepy meblowe. Zgodnie z wytycznymi, sklepy czy placówki pocztowe mogą być otwarte - przy założeniu, że nie może przebywać w nich jednocześnie nie więcej niż:
Sklepy czy placówki pocztowe nadal są zobowiązane do zapewnienia klientom rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk oraz do przeprowadzanie co najmniej raz na godzinę - dezynfekcji kas lub stanowiska obsługi, a w przypadku stacji paliw dystrybutora paliw. Ponadto, do dnia 27 grudnia 2020 r. w takich miejscach ustanawia się zakaz prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.
Z nowego Rozporządzenia zniknął wyjątek, mówiący o tym, że wykonując czynności zawodowe, służbowe czy zarobkowe nie muszą stosować obowiązku zakrywania ust i nosa. Wyjątkiem były tutaj osoby, które wykonywały bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania, które musiały maseczkę nosić.
Co oznacza, że w miejscu pracy, o ile nie przebywamy w gabinecie czy pokoju sami – obowiązani jesteśmy do zakrywania ust i nosa!
Z 250 na 150 osób został zmniejszony limit uczestników zajęć lub wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób. Oczywiście do wskazanego limitu 150 osób nie wlicza się obsługa wydarzenia.
Do dnia 27 grudnia 2020 r. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety może:
Utrzymano zakaz prowadzenia działalności przez dyskoteki czy kluby taneczne. Z zakazu nadal wyłączone są sportowe kluby taneczne.
Podobnemu ograniczeniu podlegają w dalszym ciągu baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness:
Do 27 grudnia zakazuje się prowadzenia działalności hotelarskiej w rozumieniu całej bazy noclegowej, a więc nie tylko hoteli czy domów wczasowych, ale także prywatnych kwater, domów, pokoi, domków wczasowych czy nawet przyczep campingowych. Prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne, wyłącznie w zakresie działalności hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych oraz dla gości:
Pojazdami do przewozu powyżej 9 osób - w tym samym czasie może korzystać nie więcej osób niż wynosi 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Ograniczenie to nie dotyczy tzw. transportu specjalnego dot. przewozu osób niepełnosprawnych!
Pojazdami do przewodu od 7 do 9 osób (łącznie z kierowcą) - maksymalnie połowa miejsc siedzących. Ograniczenie to nie dotyczy tzw. transportu specjalnego dot. przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób wspólnie gospodarujących!
Na terenie lotniska pojazdami przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą - maksymalnie 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Ograniczenia tego nie stosuje się w stosunku do pojazdów:
Utrzymany zakaz samodzielnego przemieszczania się małoletnich do 16 roku życia, w godz. 8:00-16:00, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.
Nadal obowiązują tzw. godziny dla Seniorów (10:00-12:00).
Przemieszczając się należy zachować dystans, tj. odległość 1,5 metra między pieszymi. Z zachowania tego obowiązku zwolnieni są:
Kategoria: Inne gałęzie prawa
W celu poprawienia jakości świadczonych usług na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. To całkowicie bezpieczne dla Ciebie i Twoich danych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, prosimy, zmień ustawienia swojej przeglądarki.