Prawo pracy
Ochrona małoletnich – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Wejście w życie: 13 lutego 2025 r.
Obszar prawa: prawo pracy, małoletni, stażyści, praktykanci
Kogo dotyczy? Przedsiębiorców, pracodawców, pracowników
Czego dotyczy?
W związku ze zmianami kodeksu karnego w zakresie definicji przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (zgwałcenia i wymuszenia czynności seksualne), uzupełniono również zakres informacji uwzględnianych w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Należy podkreślić, iż każdy pracodawca przed zatrudnieniem (lub przed dopuszczeniem do pracy) nowego pracownika, który ma mieć styczność z dziećmi w miejscu pracy, tj. ma prowadzić działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nim), musi sprawdzić, czy osoba ta nie widnieje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Regulacja ta dotyczy nie tylko szkół czy przedszkoli, ale także zakładów pracy, w których małoletni odbywają praktyki lub staże, klubów sportowych, tanecznych dla dzieci, czy nawet hoteli.
Mobbing – projekt zmian w kodeksie pracy
Wejście w życie: III kwartał 2025 r.
Obszar prawa: prawo pracy, mobbing
Kogo dotyczy: przedsiębiorców, pracodawców, pracowników
Czego dotyczy:
Opublikowano zapowiadany projekt zmian w kodeksie pracy w zakresie regulacji dotyczących mobbingu. Nowe zapisy mają odpowiadać potrzebom doprecyzowania zapisów zidentyfikowanym na przestrzeni lat stosowania aktualnie obowiązujących regulacji.
Główną zaproponowaną zmianą jest wprowadzenie nowej definicji mobbingu, która ma zostać uproszczona i ujęta jako zachowanie polegające na uporczywym nękaniu pracownika, wraz z wymienieniem przykładowych zachowań stanowiących mobbing (m. in. zastraszanie, upokarzanie, izolowanie).
Projekt ustawy przewiduje również nałożenie na pracodawcę obowiązku aktywnego i stałego przeciwdziałania mobbingowi. Wykazanie należytego wykonania powyższego obowiązku, zgodnie z projektem, może uchronić pracodawcę od poniesienia odpowiedzialności za mobbing, jeżeli zachowań mobbujących dopuścił się inny pracownik niż przełożony ofiary.
Pracodawcy będą zobowiązani do wprowadzenia regulacji antymobbingowych, w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Co istotne obowiązek ten będzie dotyczyć wszystkich pracodawców, w przypadku braku objęcia ZUZP czy braku obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy właściwą formą wprowadzenia procedury antymobbingowej ma być obwieszczenie.
Z pełną treścią projektu zmian opisanych zmian można zapoznać się pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12393651/13106707/13106708/dokument701341.pdf