Prawo podatkowe

Ułatwienia w VAT związane z dostawami sprzętu wojskowego (NATO) / wydłużenie czasowych zwolnień z akcyzy

Ustawa z dnia 12 maja 2022 r.  o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Dz. U. poz. 1137

Wejście w życie:  28 maja 2022 r.

Na mocy wprowadzonej ustawy wprowadza się:

  • zwolnienie z VAT dla dostaw towarów i świadczenia usług w UE przeznaczonych do użytku sił zbrojnych państwa członkowskiego lub towarzyszącego im personelu cywilnego, gdy siły te uczestniczą w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania Unii w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO) poza swoim państwem członkowskim;
  • zwolnienie z VAT dla importu towarów do państw członkowskich przez siły zbrojne innych państw członkowskich do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania Unii w ramach WPBiO;
  • uznanie za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) wykorzystania towarów przez siły zbrojne państwa członkowskiego uczestniczącego w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania Unii w ramach WPBiO, do użytku tych sił bądź towarzyszących im pracowników cywilnych;

Zwolnienia te powinny mieć zastosowanie jedynie do sytuacji, w których siły zbrojne realizują zadania bezpośrednio związane z działaniami obronnymi w ramach WPBiO i nie będą obejmować misji cywilnych w ramach WPBiO. Towary dostarczane/usługi świadczone dla użytku personelu cywilnego mogą zostać objęte zwolnieniami jedynie w przypadkach, gdy personel cywilny towarzyszy siłom zbrojnym realizującym zadania bezpośrednio związane z działaniami obronnymi poza ich państwem członkowskim. Zwolnienia nie obejmują towarów lub usług, które siły zbrojne nabywają do własnego użytku lub do użytku towarzyszącego im personelu cywilnego w ich własnym państwie członkowskim.

Podatek akcyzowy i podatek od sprzedaży detalicznej – czasowa obniżka stawek

Na mocy wskazanej ustawy dochodzi równocześnie do:

  • wydłużenia do dnia 31 lipca 2022 r. czasowego zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej do gospodarstw domowych;
  • wydłużenia do dnia 31 lipca 2022r czasowej obniżki stawki akcyzy na paliwa silnikowe i benzyny lotnicze;
  • obniżenia stawki akcyzy na wyroby energetyczne (m.in. oleje opałowe) w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca 2022 r.;
  • czasowego wyłączenia z zakresu opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw silnikowych w okresie do dnia 31 lipca 2022 r.

 

Zwolnienie z PIT ulgi w spłacie gwarantowanych kredytów mieszkaniowych

Ustawa z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Dz.U. 2021 poz. 2133

Wejście w życie 27 maja 2022 r.

Na mocy wprowadzonej ustawy dodane zostało zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych spłaty części kredytu dokonanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na warunkach wynikających z uchwalonej ustawy. Spłata kredytu przez BGK jest dokonywana w wysokości:

  • 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o drugie dziecko,
  • 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o trzecie albo kolejne dziecko

– jednak nie wyższej niż wysokość pozostałej do spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, przy czym wysokość pozostałej do spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego ustala się na dzień powiększenia gospodarstwa domowego.

W przypadku spłaty przez BGK zobowiązań podatnika we wskazanych powyżej kwotach, nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

 

Stawka VAT na wyroby medyczne

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych

Dz.U. 2022 poz. 974

Wejście w życie:  26 maja 2022 r.

Mocą wskazanej ustawy dostosowane zostają przepisy podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług w celu utrzymanie stawki 8% VAT na wyroby medyczne, zgodnie z ich rozumieniem wynikającym z właściwych rozporządzeń unijnych. Stawka preferencyjna znajdzie zastosowanie do (pozycja nr 13 załącznika nr 3 do ustawy o VAT):

  • wyrobów medycznych,
  • wyposażenia wyrobów medycznych,
  • systemów i zestawów zabiegowych, oraz
  • wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro i wyposażenia wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro,

w rozumieniu m.in. przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych. Co istotne, obniżonej stawce podlegać będą wyłącznie produkty dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wskazana zmiana stanowi dostosowanie krajowej regulacji do zmieniającego się tła regulacji unijnej, która została odpowiednio poszerzona w efekcie doświadczeń wywołanych pandemią COVID-19. Warto bowiem wspomnieć, że dotychczas preferencyjna stawka VAT (8%) była inkorporowana do krajowej regulacji w sposób obejmujący zbyt wiele wyrobów, na który to fakt jasno wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 czerwca 2015 r. (sygn. akt C-678/13).