Prawo karnoskarbowe
Nowe przestępstwa skarbowe i pomyłka ustawodawcy
Wejście w życie: 1 stycznia 2025 r.
Obszar prawa: prawo karnoskarbowe, prawo podatkowe
Czego dotyczy?
1 stycznia 2025 r. w ustawie Kodeks karny skarbowy pojawiły się dwa nowe przestępstwa, i to znajdujące się pod tym samym numerem artykułu:
Art. 80h. [Niezłożenie w terminie zawiadomienia o danych jednostki składowej składającej informację o opodatkowaniu wyrównawczym]
§ 1. Podatnik, który, składając organowi podatkowemu uprzednie powiadomienie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nim danych, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Art. 80h. [Niezłożenie w terminie zawiadomienia o danych jednostki składowej składającej informację o opodatkowaniu wyrównawczym]
§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi podatkowemu zawiadomienia o danych, o którym mowa w art. 133 ust. 7 ustawy z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Pierwsze z wyżej wymienionych przestępstw wprowadzone zostało ustawą o zmianie podatku od towarów i usług z dnia 8 listopada 2024 r. Może ono zostać popełnione poprzez podanie nieprawdziwych informacji podczas ubiegania się o zwolnienie podatku dla dostaw towarów i świadczenia usług poza granicami kraju.
Drugie przestępstwo zostało wprowadzone ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych z dnia 6 listopada 2024 r. Przestępstwo to związane jest z obowiązkiem składania informacji o opodatkowaniu wyrównawczym przez podmiot wchodzący w skład grupy międzynarodowej lub krajowej, ale także stały zakład centrali wchodzącej w skład grupy międzynarodowej.
Błąd w numeracji wynika najprawdopodobniej z tego, że przestępstwa wprowadzone zostały dwiema różnymi ustawami, uchwalonymi w odstępie zaledwie dwóch dni. Tego typu błąd legislacyjny powinien zostać niezwłocznie skorygowany, aby przywrócić spójność przepisów, co najpewniej zostanie w najbliższym czasie dokonane.