Prawo handlowe
Wejście w życie obowiązków dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Wejście w życie: 1 stycznia 2025 r.
Obszar prawa: prawo handlowe, obowiązki sprawozdawcze
Czego dotyczy?
1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Nowe przepisy wdrażają do
krajowego porządku prawnego dyrektywę 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) i wprowadzają obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego (ESG).
Obowiązek przygotowania sprawozdania zrównoważonego rozwoju w pierwszej kolejności będzie dotyczył największych jednostek zainteresowania publicznego, takich jak emitenci, banki czy zakłady ubezpieczeń) oraz jednostek zainteresowania publicznego będących liderami największych grup kapitałowych. Wymóg ten wchodzi w życie 2025 r. i obejmuje w pierwszej kolejności obowiązek przygotowania sprawozdania za rok obrotowy 2024.
Obowiązek raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju od 2026 r., nakładający obowiązek przygotowania w pierwszej kolejności sprawozdania za rok obrotowy 2025, obejmie z kolei jednostki duże, niezależnie od tego czy jednostki te emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych EOG, które przekraczają przynajmniej dwa z trzech poniższych progów:
- 250 osób średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty,
- 110 mln PLN sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
- 220 mln PLN przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy.
Natomiast obowiązek raportowania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju począwszy od 2027 r., nakładający obowiązek przygotowania w pierwszej kolejności sprawozdania za rok obrotowy 2026, obejmuje małe i średni jednostki, którą są emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych EOG (z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw). Sprawozdania od 2029 r. będą składały niektóre polskie spółki córki podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Ustawa nowelizującą ustawę o rachunkowości, w ślad za dyrektywą 2022/2464, podnosi również kryteria wielkości przedsiębiorstw mikro, małych, średnich i dużych. Oznacza to, że więcej jednostek będzie mogło skorzystać z uproszczeń w zakresie rachunkowości.
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD)
Wejście w życie: 1 stycznia 2025 r.
Obszar prawa: prawo handlowe
Czego dotyczy?
Od 1 stycznia 2025 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, weszła w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpiła dotychczas obowiązującą PKD 2007. Zmiany dostosowują klasyfikację do obecnych realiów gospodarczych oraz do międzynarodowej klasyfikacji NACE stosowanej w Unii Europejskiej.
W związku z powyższą zmianą:
- od początku 2025 roku we wnioskach do CEIDG i KRS należy stosować nową klasyfikację PKD 2025,
- przedsiębiorcy, którzy nie zaktualizują kodów, zostaną automatycznie przeklasyfikowani na PKD 2025 z dniem 1 stycznia 2027 r.,
- aktualizacja kodów PKD w umowach i statutach spółek jest szczególnie zalecana w przypadku planów ubiegania się o dotacje, gdzie wymagane są kody zgodne z nową klasyfikacją